Přejít na obsah

Seznam doporučených knih pro 7. a 8. ročník ZŠ

Alwardová, Amy: Deník alchymistky

 • Praha: Talpress, 2016, 328 stran
 • Když se princezna Novy nešťastnou náhodou otráví elixírem lásky, bezhlavě se zamiluje do svého vlastního odrazu v zrcadle. V království je vyhlášeno pátrání po léku a jeho soupeřící účastníci cestují po celém světě, aby získali ty nejvzácnější přísady. Samiina rodina patřila kdysi k těm nejrespektovanějším alchymistům v království, ale přišly na ni zlé časy a vítězství v pátrání by jí zachránilo pověst. Může však Sam skutečně soupeřit s mocí farmaceutické společnosti? Jak moc se zatím sblíží se Zainem Asterem, svým okouzlujícím bývalým spolužákem? A jako by nebyl tlak už tak dost silný, sociální média jsou pátrání plná, stejně jako zpravodajství na celém světě.

Beatty, Robert: Serafina a černý plášť

 • Praha: CooBoo, 2016, 285 stran
 • Dobrodružná fantasy. Serafina vždy poslouchala svého tatínka a toulala se pouze po usedlosti Biltmore. Ale i tam – na chodbách obrovského domu – bylo vždy co objevovat, jen ji nikdo nesměl spatřit. Ale když začnou v domě mizet děti, jedině ona ví, kdo za tím stojí: hrozivý muž v černém plášti, který se po nocích toulá chodbami.

Colfer, Chris: Země příběhů. Kouzelné přání

 • Praha: Fragment, 2016, 339 stran
 • Když kouzelná kniha přenese dvojčata Alex a Connera na záhadné místo, netuší, že se jim právě splnil sen všech dětí. Ocitli se v zemi pohádkových příběhů! Brána do světa lidí se ale uzavřela a vypadá to, že není cesty zpět. Čeká je neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s postavami, které znají z pohádek.

Fombelle, Timothée: Dva životy pana Perla

 • Praha: Baobab, 2015, 287 stran
 • Kdo je záhadný pan Perle a co skrývá ve starých kufrech, které hromadí v domku u řeky? Jak jeho osud souvisí s cukrářstvím U Perlů, jehož židovští majitelé vyráběli před válkou to nejlepší žužu v Paříži? Timothée de Fombelle ve svém románu umně splétá několik dějových linií a časoprostorových rovin.

Frenchová, Jackie: Hitlerova dcera

 • Praha: Mladá Fronta, 2009, 117 stran
 • Mark, Ben, Anna a malá Tracey hrají každý den při čekání na školní autobus zajímavou hru na vyprávění historek. Jednoho dne začne Anna s příběhem, který není ani pohádkový, ani veselý jako ty předešlé, ale vyvolává u Marka řadu otázek. Je to příběh o dceři německého diktátora Adolfa Hitlera. Co když opravdu existovala? Jaká byla? A kdyby Markův otec byl jako Hitler, mohl by ho mít rád? Anna na Markovo naléhání pokračuje každý den ve vyprávění a na konci strhujícího příběhu odhalí nečekanou pravdu.

Gale, Eric Kahn: Deník třídního otloukánka

 • Praha: Jota, 2013, 232 stran (tištěná i elektronická kniha)
 • Do šesté třídy byl Erik normální, průměrný kluk, ale z nějakého nevysvětlitelného důvodu z něj parta tří kluků udělala Pošuka. Dokonce i jeho nejlepší přítel, s nímž kamarádí už od první třídy, se postaví proti němu. Eric nemůže pochopit, proč se stal Pošukem právě on, a dojde mu to až ve chvíli, kdy se dozví o Knize šikany – tajemném průvodci, který učí Jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil; jak řídit školu a být Někdo. A taky, jak vybrat Pošuka – jedince, jenž se stane tím nejtrapnějším z nejtrapnějších. Eric Haskins zatím zůstává Pošukem, ale je předurčen k tomu, aby na nejnižší pozici společenského žebříčku nezůstal navždy.

Lowry, Lois: Spočítej hvězdy

 • Praha: Argo, 2015, 125 stran
 • Kniha světoznámé americké autorky zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy. Ellen je totiž Židovka a ocitá se v ohrožení života. Román strhujícím způsobem připomíná hrdinství dánských občanů, kteří zachránili přes 7000 židovských obyvatel království tím, že je převezli přes moře do neutrálního Švédska.

Malley, Gemma: Přebyteční

 • Praha: Fragment, 2007, 255 stran
 • V roce 2140 jsou jen dvě možnosti: Být Vyvolený nebo Přebytečný. Vybrat si nemůžete, váš osud je napsaný. Zatímco Vyvolení mají díky lékům návod na nesmrtelnost, Přebyteční jim slouží. Anna s Petrem jako Přebyteční se jim chtějí postavit.

Válková, Veronika: Terezínské ghetto

 • Praha: Grada, 2013, 160 stran
 • Bára má kouzelný atlas, který ji přenáší do minulosti. Tentokrát se ocitla v naprosto pustém městě. Na ulicích ani živáčka, žádné okno nesvítí, auta nejezdí… dozvídá se, že se ocitla v židovském ghettu za 2. světové války.
Zpět na doporučenou četbu