Přejít na obsah

Seznam doporučených knih pro 6. ročník ZŠ

Brandon, Mull: Zrození hrdinů

 • Praha: Fragment, 2015, 208 stran
 • Vydej se do světa, ve kterém každé dítě prochází zkouškou, aby zjistilo, jestli dokáže přivolat své spirituální zvíře. Hrstce vyvolených, kteří tuto schopnost mají, přinese svazek mezi člověkem a zvířetem výjimečné schopnosti. Kniha je startovacím dílem série jménem Spirit animals, do konce roku 2016 vyšlo sedm titulů, každý od jiného autora.

Černá, Olga: Klárka a 11 babiček

 • Praha: Baobab, 2015, 128 stran
 • Klárčin děda Tomáš je kominík. Jednoho špatného dne spadne ze střechy a zůstane na dlouhé měsíce připoutaný na lůžko. Klárka je najednou sama a začíná její legrační i strastiplné putování po domácnostech jedenácti „babiček“. Jak se brzy dozvíme, není tak jednoduché postarat se na pár měsíců o jednu malou holku s docela velkým nosem a zálibou v hraní na klavír. Každá z „babiček“, jejichž domácnostmi Klárka projde, má tak trošku jinou představu o životě malé holčičky i o svém vlastním.

Dahl, Roald: Danny, mistr světa

 • Praha: Knižní klub, 2012, 226 stran
 • Dannyho táta je sice ten nejlepší na světě, ale má jeden zlozvyk: občas se v noci vytratí a jde se věnovat pytláckému umění do lesů nafoukance – pana Hazela. Pan Hazel chystá velký hon a Danny pro svého tátu vymyslí dokonalý plán, jak zbavit les naprosto všech bažantů pomocí rozinek a uspávacího prášku.

DuPraut, Jeane: Město Ember

 • Praha: Triton, 2009, 236 stran
 • Post-apokalyptický příběh se odehrává ve městě hluboko v podzemí. Toto město bylo před 220 lety postaveno jako ochrana lidstva před vymřením. Nyní se rozpadá generátor, který město pohání, zásoby docházejí. Nastává čas vyjít na povrch. Dvě děti najdou ztracené pokyny k odchodu a snaží se přesvědčit i ostatní obyvatele, aby město opustili. Kniha má pokračování. Vesnice Sparks, existuje i filmové zpracování.

Ježková, Alena: Dračí polévka

 • Praha: Albatros, 2011, 96 stran
 • Long, nebo taky Láďa, jak mu počeštili jméno ve škole, se rve s tím, že je jiný než ostatní, ale důstojnost si drží díky pomyšlení na dračí předky, o kterých mu matka večer vypráví příběhy. Co se stane, když se příběhy protnou s realitou? Kniha získala v roce 2012 nakladatelskou cenu Albatrosu a mezinárodní cenu White Raven.

Nesbø, Jo: Doktor Proctor a prdící prášek

 • Praha: Jota, 2012, 200 stran
 • Kniha psaná s humorem a nadsázkou. Příběh o tom, jak je důležité být sám sebou a jak vám tvořivost a fantazie pomohou k odvaze. Oslo se právě chystá na oslavu národního svátku, v kanalizaci hlavního města se ale zabydlela nebezpečná příšera, proti které je nutné vytasit ty nejnebezpečnější zbraně v čele s prdicím práškem.

Paterson, Katherine: Most do země Terabithia

 • Praha: Albatros, 2007, 132 stran
 • Co je to za zemi? Kouzelné království za potokem, které si pro sebe jako tajemství vymysleli desetiletý Jess a jeho spolužačka Leslie. Kromě nich do té země nikdo nechodil. Všechno v ní bylo jiné, obývali ji jen duchové háje a Jess a Leslie se v ní stali moudrými a spravedlivými vládci. Od Leslie vyslechne Jess v Terabithii poprvé spoustu nevšedních příběhů – a přestože svoji královnu nečekaně ztratí a bude ji oplakávat, pozná zároveň, že musí putovat dál za ně za oba s tou křehkou krásou terabithijské fantazie.

Sloan, Holly Goldberg: Násobky sedmi

 • Praha: Knižní klub, 2013, 320 stran
 • Dvanáctiletá Willow je skutečně neobyčejná dívka. Je geniální, uchvacuje ji příroda a dokáže stanovovat téměř lékařské diagnózy. Když se potřebuje uklidnit, pomáhá jí násobilka sedmi. Do jejího života náhle zasáhne tragédie, kterou mladá dívka dokáže překonat za pomoci osamělého a nešikovného školního psychologa, osobitého mexického taxikáře a citlivé vietnamské kamarádky a její rodiny. Dojemný a vtipný multikulturní příběh pro čtenáře napříč generacemi, který zaručeně změní váš pohled na svět.

Válková, Veronika: Král Karel IV.: příběh českého krále

 • Praha: Fragment, 2011, 168 stran
 • Příběh dvanáctileté Báry, která se ocitne v minulosti, je zároveň příběhem teprve čtrnáctiletého budoucího českého krále a římského císaře Karla IV. Na půdě starého domu, do kterého se právě s rodiči přistěhovala, najde Bára podivný starý atlas. Poznává mapy jednotlivých světadílů, přesto vypadají jinak než ve školním atlase. Když se pak jedné mapy dotkne, půda zmizí a Bára se ocitá přímo na královském dvoře ve středověké Paříži. A první koho potká je mladík, který se jí představí jako Karel. Zmíní se sice o tom, že brzy přijede i jeho otec Jan Lucemburský, ale Bára dávala ve škole při dějepisu pozor jen občas. V závěru knihy si Bára do deníčku poznamenává důležitá data a události z Karlova života.

Vondruška, Vlastimil: Fiorella a Bratrstvo křišťálu: tajemný příběh alchymistovy dcery z Prahy císaře Rudolfa II. 1. díl

 • Praha: Albatros, 2006, 310 stran
 • Do Prahy přijíždí z Itálie dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Giovanni da Ponte. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, kam však dívky nesmějí. Převléká se proto za učedníka Rafaela. Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády – Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji mezi sebe nepřijali… Záhy se ujímá s novými přáteli pátrání po ukradeném stříbře z městské radnice a po nelítostném vrahovi. V příběhu plném dobrodružství i nebezpečí sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší a nepřátelská parta kluků. K odhalení zločince je nakonec přivede nejen odvaha a chytrost, ale také Fiorelliny znalosti alchymie.

Walliams, David: Kluk v sukních

 • Praha: Argo, 2014, 200 stran
 • Denis vášnivě miluje fotbal, stejně jako jeho táta a brácha. Jeho další záliba je ale terčem posměchu. A jak by taky ne, vždyť Denise učaroval svět přehlídkových mol a módních časopisů a rád se obléká do ženských šatů. Možná je to proto, že mu tolik chybí máma, která od rodiny před lety odešla, a že tolik touží po její něžné ženskosti. Když se pak seznámí s Lízou, která má pro jeho zvláštní zálibu pochopení, Denisův život se rázem změní.

Wilson, Jacqueline: Ilustrovaná máma

 • Praha: BB art, 2011, 218 stran
 • Gemma dřív milovala Amaryllis, milovala mě, milovala náš společný život. My tři jsme byly na tom šedém světě jako pestrobarevně vybarvené květiny, jako zářící obrázky, kterými byla Amaryllis potetovaná… Amaryllis, potetovaná od hlavy až k patě nádhernými kérkami, je nejskvělejší a nejkrásnější máma na světě. Alespoň ji tak vidí Keiko (jenom si občas přeje, aby její krásná máma celé noci neflámovala a aby občas nemívala ty divné úlety). Její starší sestra Gemma už ale Amaryllis tolik neobdivuje jako dřív. Má ji sice taky ráda, ale někdy zatouží po tom, aby byla trochu normálnější.
Zpět na doporučenou četbu