Přejít na obsah

Seznam doporučených knih pro 4. a 5. ročník ZŠ

Blobel, Brigitte: Ty máš ale odvahu

 • Praha: Amulet, 1999, 148 stran
 • Poutavá a napínavá knížka o šikaně a násilí ve škole a obraně proti nim. Desetiletý Niko viděl, jak starší kluci bijí jeho kamarádku Julku. Zrovna ale dělá něco, co se nesmí. Má čím dál větší strach. Sebere odvahu, přizná svůj podvod, aby pomohl kamarádce? Příběh o odvaze, odpovědnosti a poctivosti, který se vlastně může stát každému z nás.

Fischerová, Daniela: Tetovaná teta

 • Praha: Meandr, 2015, 128 stran
 • Tetovaná teta je sbírka nonsensových básniček. Je chytrá, hravá, vtipná a začíná od velmi jednoduchých útvarů – od nonsensových her s jazykem pokračuje až k poněkud náročnějším básním. Najdeme tu tyto kapitoly: Podivní příbuzní, Zvěřinec, Žrouti, Říkadla a Malé příběhy. Básničky doprovází humorné a smysl dokreslující ilustrace Jaromíra Plachého.

Fučíková, Renáta: Karel a rytíři

 • Praha: Mladá fronta, 2016, 162 stran
 • Kniha potěší především milovníky historie a dobrodružství a také ty, kteří čtou rádi pověsti. Renomovaná autorka vypráví příběhy slavných hrdinů, takže se tu setkáme s císařem Karlem Velikým, králem Artušem nebo českým knížetem Václavem. Renáta Fučíková je také autorkou osobitých ilustrací.

Gleitzman, Morris: Kdysi

 • Praha: Argo, 2016, 164 stran
 • Polsko, píše se rok 1942. Kdysi žil Felix s rodiči, kteří provozovali knihkupectví, ve městě. Kdysi bylo všechno v pořádku. Teď mu bude deset, a už přes tři roky žije v katolickém sirotčinci v horách, ačkoli je žid a ačkoli není sirotek. Rodiče ho zde ukryli, aby ho zachránili před koncentračním táborem. Felix je nejdříve veselý, postupně však chápe svoji situaci a dozvídá se, co se vlastně děje. K napsání příběhu autora inspiroval osud Januse Korczaka (1878-1942), polského židovského lékaře, který pomáhal vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Kniha o odvaze a naději, inspirovaná skutečným příběhem.

Heinlein, Sylvia: Bláznivá teta a já

 • Praha: Mladá fronta, 2013, 118 stran
 • Co znamená vlastně „normální“? Vtipný příběh o velkém přátelství a nemalých předsudcích. Sára má skvělou tetu. Je sice trochu pomatená, ale rozhodně s ní není nuda. A na rozdíl od jiných dospělých poslouchá, co jí Sára říká. Mamince se ovšem nelíbí, že Sára za tetou každou středu jezdí na návštěvu. Měla by se prý chovat normálně a kamarádit se radši se stejně starými dětmi.

Kratochvíl, Miloš: Zajatci stříbrného slunce

 • Praha: Triton, 2015, 94 stran
 • Víte co se děje ve městě, které jste rozbořili svou počítačovou hrou? Já z toho města jsem. Pojďte tam se mnou … kde je hranice virtuálního a reálného světa v mysli kluka, kterého rodiče nechají sedět od rána do večera u bojových her? A existuje vůbec?
 • Slovo autora: Už jsem četl dost nesmyslů v českém mainstreamu o tom, že střílečky na počítači dětem neškodí. Mluvil jsme s mnoha postiženými dětmi i dospělými, kteří skoro beznadějně propadli počítačovým hrám, a vím jak krutě se na nich jejich rodiče podepsali, jak krutý svět jim připravili svou neschopností zavčas pochopit důsledky jejich virtuálního blbnutí. Naučené vnímání světa v dětství, doprovází člověka po celý jeho život. Nepodceňujme tuto skutečnost!!

Pearson, Luke: Hilda a troll ; Hilda a půlnoční obr

 • V Praze: Paseka, 2016. 81 nečíslovaných stran
 • Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické hornaté krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vnímat to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí – trolly, obry, trpaslíky… Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství, světě, který nás láká, abychom se v něm zas a znovu zabydlovali a vraceli se do dob, kdy se největší dobrodružství mohlo odehrát během stanování v dešti. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajao Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. Původně vznikla pro mladší publikum, ale nakonec si podmanila čtenáře bez rozdílu věku. Hilda je komiks, v jehož půvabných barvách a výjevech se s rozkoší ztratíte a který se právem stal klasikou 21. století.

Pearson, Luke: Hilda a ptačí slavnost ; Hilda a černý pes

 • V Praze: Paseka, 2016. 106 nečíslovaných stran
 • Po fenomenálním úspěchu první knížky se modrovlasá rozumbrada vrací ve dvou nových dobrodružstvích! Přestože se s maminkou přestěhovala do uspěchaného města Trolberg a kouzelnou zalesněnou krajinu nechala daleko za sebou, brzy zjistí, že ani v jejím novém domově není nouze o překvapení a magické bytosti. I když se ve městě ze začátku nudí, a dokonce se v něm ztratí, naštěstí kolem sebe má staré i nové kamarády – věrného Větvíka, tajemného zraněného havrana či nezbedné domácí skřítky. Díky své zvídavé povaze a dobrému srdci odhalí, kam mizí ztracené věci i jak se žije světě, kde jsou fyzikální zákony tak trochu postavené na hlavu. Zkrátka i Trolberg může být fantastické místo, v němž straší přízrak obrovského psa a kde se každoročně koná záhadná Ptačí slavnost.

Davies, Stephen: Hilda a pidilidi

 • V Praze: Paseka, 2018. 174 stran
 • První dobrodružství malé Hildy, podle komiksové série od Luka Pearsona a úspěšného animovaného seriálu na Netflixu. Pro děti od šesti let.
 • Hilda je průzkumnice, dobrodružka a fanynka kamenů. Na světě má nejradši svůj skicák, psa Větvíka, maminku a všechny nadpřirozené bytosti a příšerky, které žijí u nich v údolí. Prožijte s Hildou její první setkání s trollem nebo s párem zamilovaných obrů. Pro skalní fanynky a fanoušky nabízí kniha desítky nových ilustrací a rozšíření smyšlené krajiny, do které se tak rádi vracíme.

Davies, Stephen: Hilda a parádní slavnost

 • V Praze: Paseka, 2019. 165 stran
 • Další dobrodružství malé Hildy, podle komiksové série od Luka Pearsona a úspěšného animovaného seriálu na Netflixu.
 • Když Hilda ve škole dostane za úkol vypracovat se spolužáky projekt o krásách jejich města, neví si s ním rady… ale když se jí naskytne příležitost zažít dobrodružství, neodolá! Potká během něj divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor.

Pennypacker, Sara: Klementýnka a bláznivý týden

 • Brno: CPress, 2015, 137 stran
 • Klementýnka, bezelstná třeťačka s dobrým srdcem a talentem na průšvihy, nemá úplně nejlepší týden. Všechno začalo tím, že byla ve škole vybrána mezi účastníky výtvarného projektu (a osvobozena od psaní čtenářského deníku). Kdo mohl tušit, že se ta úžasná událost změní v divoký kolotoč bláznivých událostí? Proč jen chtěla kamarádce Margaretě pomoci s jejím problémem s lepidlem ve vlasech. V pondělí ji pošlou do ředitelny, protože ostříhala Margaretě vlasy. V úterý je na ni Margaretina máma pěkně naštvaná. Ve středu ji pošlou k ředitelce… už zase. Ve čtvrtek s ní Margareta přestane mluvit. Pátek začne nedodělanými vajíčky, a tím to zdaleka nekončí. A v sobotu už je na ni naštvaná i její máma. No dobře, Klementýnka má prostě příšerný týden!

Sepúlveda, Luis: O rackovi a kočce, která ho naučila létat

 • Praha: Rybka Publisher, 2006, 128 stran
 • Světově proslulý spisovatel Luis Sepúlveda kdysi slíbil svým dětem, že pro ně napíše příběh, který je naučí, jak lépe poznat svět, mít ho rád, a tak o něj pečovat s větším porozuměním. Vyprávění, které znají čtenáři v mnoha zemích světa. Racek Kenga uvízl v černé mazlavé ropě, doletí do nejbližšího přístavu a před zraky užaslého kocoura Zorbase snese své poslední vejce. Zorbas slíbí umírajícímu rackovi, že mládě vychová. Kocourovi s nezlomným smyslem pro čest pomáhají všechny kočky z přístavu. Příběh o toleranci, přátelství, odpovědnosti a síle lásky, která dokáže překlenout všechny rozdíly.

Stanton, Andy: Jste špatný člověk, pane Gumo (a další díly)

 • Praha: Brio, 2012, 163 stran
 • Příběh o holčičce Páje, vzteklé víle, která bydlí ve vaně, psovi a podivném řezníkovi. Pro všechny, kteří mají rádi legraci a podivnosti.

Tashjian, Janet: Žil jsem komiksem

 • Praha: Albatros, 2016, 210 stran
 • Třetí díl humorné série Janet Tashjianové. Do třídy Dereka Fallona nastoupí nový kluk. Jmenuje se Umberto a je na vozíku. A protože Derekova rodina vychovává malou asistenční opičku jménem Frank, Derek chce vycvičit Franka pro nového spolužáka. Jenže Umberto o žádnou pomoc nestojí. Brzy si začne z Dereka utahovat a krást jeho nápady na komiksy. Jak si s tím Derek poradí?

Walliams, David: Dědečkův velký útěk

 • Praha: Argo, 2016, 456 stran
 • Jackův děda je už starý a zmatený: Když jde do obchodu, zapomene si přezout papuče. Jí jen konzervy, z kterých vytváří nepoživatelné míchanice. Často si nemůže vzpomenout, jak se Jack jmenuje. Stále ale věří, že létá jako stíhač Královského letectva a bojuje proti Němcům v slavné bitvě o Anglii. Kniha pro vyspělé čtenáře.

Webb, Holly: Emily Pírková a začarované dveře (a další díly)

 • Praha: Albatros, 2015, 2016, 191 stran
 • Série. Emily vyrůstá s rodiči a sourozenci v domě plném lásky. Jednoho dne rodiče Emily prozradí, že je adoptovaná, a že celá rodina jsou víly. Jejich dům střeží vstup do jiného světa a je tak prodchnut kouzly, že i Emily, která v něm žije, získala malou kouzelnou moc. Díky ní se náhle ocitla ve světě víl. Ale i jediná návštěva může spustit lavinu nebezpečných událostí. Proč chtějí zlé víly získat Emily do své moci? Opravdu chce Emily najít svou pravou matku? Příběh pro dívky okořeněný špetkou magie.
Zpět na doporučenou četbu