Přejít na obsah

Černobyl: Přednáška s promítáním

Městská knihovna Kostelec nad Orlicí a Muzeum a Galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Vás srdečně zvou na přednášku s promítáním Mgr. Tomáše Zelenky – O největší jaderné nehodě světa ukrajinském Černobylu.

Tomáš Zelenka je rodák z Kostelce nad Orlicí. Na Slezské Univerzitě v Opavě vystudoval obor Historie – Muzeologie, kterému se věnuje i v pracovním životě. Je zaměstnancem Muzea a galerie Orlických hor v Rycnově nad Kněžnou, kde působil nejprve jako vedoucí pobočky (Sýpka – Moh v Rokytnici v O.h.)  a nyní jako ředitel. Je aktivním členem sdružení Villa Nova Uhřínov, které buduje a provozuje stejnojmenný archeologický skanzen.

Černobylská havárie je nejen nejznámější, ale zároveň také nejhorší jadernou nehodou v historii lidstva. Místo neblaze proslulo jako symbol nebezpečí, které lidstvu přináší nezodpovědný přístup k technologiím. Černobylská elektrárna i zakázaná zóna se však také zároveň stala jistou popkulturní ikonou opředenou vlastní mytologií. Jaké je však toto místo ve skutečnosti? Jak bezpečná či nebezpečná je jeho návštěva? Jak se s tragédií vypořádala místní příroda? To vše nejlépe zjistíte na vlastní kůži. Přednáška seznámí s průběhem a následky havárie a představí známá i neznámá místa Černobylské zakázané zóny včetně města Pripjať i útrob samotné jaderné elektrárny.

Přednáška s promítáním se uskuteční ve čtvrtek 20. dubna 2023 v 17 hodin v sále knihovny. Vstupné dobrovolné.

Komentáře